top of page

БА «4Бізнес» провела фокус-групи з підприємцями Сумщини


В рамках проєкту «Розвиток потенціалу та створення умов для економічного відновлення через розвиток та зміцнення партнерства між державним та приватним секторами в громадах Сумської області» з 15 по 19 квітня 2024 року представники Бізнес асоціації «4Бізнес» провели фокус-групи з підприємцями Сумської області.


Участь в фокус-групах взяли більше 100 підприємців з Краснопілля, Лебедина, Тростянця, Охтирки та Недригайліва. Основні види діяльності учасників: СТО; вантажні перевезення; роздрібна торгівля продуктовими та промисловими товарами; виробництво хліба; заклади громадського харчування; фермерські господарства; виробництво; тваринництво; ферма равликів; крафтове виробництво; надання послуг в сфері охорони здоров'я тощо.


Богдан Мосунов, голова БА «4Бізнес», відмітив: «Експрес-аналіз бізнес-клімату громад Сумської області дуже важливий для планування відновлення бізнесу на територіях, які постраждали від вторгнення рф. Ми проконсультувалися з місцевими підприємцями, виявили проблемні питання бізнес-клімату, визначили потреби та необхідні послуги місцевого рівня для підтримки бізнесу. Сьогодні підприємці вимушені шуткувати, що бізнес тримається на «ухилянтах», бо більшість чоловіків вже мобілізовані. Відчувається велика нестача працівників. На основі отриманої інформації будуть підготовлені пропозиції владі та міжнародним донорам щодо конкретних заходів, які допоможуть розвитку місцевого бізнесу».

Сьогодні можна виділити наступні основні проблеми бізнесу Сумського прикордоння:

1. Відсутня безпека ведення бізнесу:

• Постійні ворожі обстріли прикордонних та 50 км зон територій (можливість ведення бойових дій).

• Значні пошкодження та руйнування комерційних об'єктів.

• Неможливість використовувати комерційні землі на зазначених територіях.

2. Проблеми з кадровим забезпеченням:

• Через мобілізацію чоловіків та міграцію населення (жінок) в більш безпечні регіони України або за кордон.

• Через відсутність можливості бронювання критично потрібних кадрів фізичними особами-підприємцями (ФОП).

3. Податкові питання:

• Податковий тиск та перевірки контролюючих органів.

• Повномасштабне оподаткування пошкоджених або навіть повністю зруйнованих об'єктів нерухомості.

• Проблеми з оподаткуванням будівель і земель у прикордонній зоні з рф.

• Проблеми з використанням РРО, подачею звітності та інші.

4. Труднощі при відновленні енергопостачання або підключенні додаткових потужностей.

5. Нерівні умови оподаткування прикордонних територій в порівнянні з іншими регіонами України.


Надія Єременко, експерт проєкту, звернула увагу на наступне: «Велике нарікання від підприємців має повномасштабне оподаткування пошкоджених, а часом навіть зруйнованих об’єктів нерухомості, що ніяк не можуть використовуватись для ведення підприємницької діяльності. Зокрема, мова й про будівлі і землі, що знаходяться в 5-10 км прикордонній зоні з рф. Підприємці опинилися в ситуації, коли нерухомості немає, а податок треба сплачувати!»Основні перешкоди для ведення бізнесу, виявлені під час проведення фокус-груп:

1. Порушена логістика:

• Розбиті дороги та складнощі з доставкою сировини та товарів.

• Питання безпеки як ключовий фактор у сучасній логістиці.

2. Зниження попиту та пропозиції на товари, які не відносяться до групи «першої необхідності».

3. Мала доступність до додаткового фінансування або кредитування через високі ризики місцезнаходження.

4. Постійні перебої та нестабільність електропостачання.

5. Слабка інформованість громад щодо процесів життєдіяльності та рішень владних структур.

Потреби бізнесу на постраждалих територіях Сумщини:

1. Інформаційно-консультаційна підтримка:

• Інформування про актуальні можливості залучення грантових коштів.

• Участь у спільних заходах та програмах.

2. Надання консультацій від профільних фахівців:

• Юридична підтримка щодо ведення бізнесу у воєнний час.

• Бухгалтерське консультування та фінансове планування.

3. Адвокація і захист інтересів підприємців, що зазнали збитків від воєнних дій.

4. Налагодження ефективної комунікації між бізнес-спільнотою та представниками місцевої та регіональної влади для вирішення актуальних питань життєдіяльності території.

5. Допомога в написанні грантових заявок з метою отримання ресурсів на відновлення бізнесу.


Підприємці розповідають про постійну напругу через велику кількість тривог, руйнації, загибель людей через обстріли. Повною мірою зрозуміти ситуацію на місцях можливо лише попрацювавши там хоч пару місяців. Але всі вірять в Україну і залишаються в рідних домівках в надії на мирне небо, допомогу від держави та міжнародної спільноти у відновленні Сумщини.


Дякуємо бізнесу, який в нелегких умовах підтримує життєдіяльність сумських громад та знаходить сили на планування майбутнього Сумщини!Цей проєкт відбувається за підтримки Фонду «Партнерство задля стійкості України», який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції.

Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Бізнес асоціація «4Бізнес» і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.


Фонд «Партнерство задля стійкості України» (ФПСУ) – це донорська програма, що фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. За спільної підтримки уряду України та урядів-партнерів Фонд реалізує проєкти, в першу чергу, на деокупованих і прифронтових територіях, спрямовані на посилення стійкості України перед лицем російської агресії. Метою ФПСУ є зміцнення спроможності українського уряду надавати місцевим громадам критично важливу підтримку в співпраці з громадянським суспільством, ЗМІ та приватним сектором.


41 перегляд0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Comments


bottom of page