Форум «Економічне відновлення регіону» пройшов 26 вересня 2024 року в місті Суми. Захід організувала ГО «Бізнес асоціація «4Бізнес» за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну», що фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії, Швеції та Естонії.
На форумі обговорили ключові питання відновлення економіки Сумщини, підтримку місцевого бізнесу та впровадження державних програм у післявоєнних умовах.
З вітальним словом виступив Тарас Савченко, перший заступник голови Сумської обласної державної адміністрації – начальника обласної військової адміністрації, який почав з подяк організаторам, донорам та підприємцям, які в поточних умовах залишились на Сумщині, власним прикладом надихають свої колективи, чесною працею надають можливість функціонувати всій системі: «На форум прийшли люди за новими ідеями, новими контактами, зв’язками, щоб в колі однодумців підзарядитись додатковою енергією та здобути мотивацію. Бізнес-асоціації і в мирний час були важливі, а сьогодні – надважливі. Вони зараз виконують і соціальну функцію, і надають психологічну підтримку. До Сумщини зараз надзвичайна увага. Всі, хто приїжджає, бачить, що тут є життя. Сумщина працює та має віру в майбутнє. Сумщина такими заходами, як сьогодні, формує та програмує це майбутнє».
Також Тарас Савченко відмітив діяльність влади: «Ми намагаємось чути бізнес, по-можливості, підтримувати. У нас є обласні програми, і раніше ми надавали суттєвий ресурс на підтримку бізнесу, зараз держава також включилась різними програмами. Держава розуміє, що потрібно мати баланс між задачами з оборони та наданням додаткових стимулів економічним питанням. Задача влади утримати цей баланс, ми це розуміємо».
Володимир Моісеєв, представник Фонду «Партнерство за сильну Україну», відмітив в своєму привітанні учасників заходу, що Фонд виконує велику кількість проєктів в Україні, і «4Бізнес» – надійний партнер Фонду: «Завдяки нашій співпраці ми змогли провести грантовий конкурс та надати підтримку 42 підприємствам мікро- та малого бізнесу на Сумщині. Незабаром почнеться друга фаза проєкту, і ви побачите Фонд знову».
На першій панелі форуму були розглянуті питання впровадження економічної платформи «Зроблено в Україні», а також реалізації державної програми «Національний кешбек».
Андрій Страшний, начальник управління фінансової політики Міністерства економіки України, розповів про урядову ініціативу «Національний кешбек». Реалізація проєкту розпочалась 2 вересня. Цілі проєкту: формування позитивного ставлення до товарів, вироблених в Україні та формування попиту на них.
Борис Емельдеш, Президент ГО «Всеукраїнська Професійна Асоціація Підприємців» (Одеса), відмітив: «Приємно, що в місті Суми, яке настільки наближене до бойових дій, люди думають про те, що необхідно розвиватись, створювати робочі місця, сплачувати податки. Це збільшує обороноздатність нашої країни. В Одесі фахівці офісу «Зроблено в Україні», який відкритий 30 травня 2024 року, надали вже більше 500 консультацій, отримано 150 грантів. Вважаю, що ця справа є важливою і її потрібно розвивати».
Заступник директора з правових питань ТДВ «Охтирський хлібокомбінат» Вікторія Гаврилова: «Наше підприємство відразу приєдналося до ініціативи «Зроблено в Україні». Ми є українським національним виробником, це шанс ідентифікувати себе в українській економіці. А «Національний кешбек» стимулює обирати українські товари на полицях, що надає можливість українським споживачам отримати 10% кешбеку. Це стимулює українських виробників, а територіальні громади отримають додаткові кошти. Маркування «Зроблено в Україні» є приводом для гордості».
Прасок Павло, заступник директора ТОВ «ВП «Полісан» - найбільшого експортера лакофарбової продукції за кордон, відмітив: «Вже перейшли на маркування «Зроблено в Україні», зареєстрували 19 РРО, через які продається продукція з національним кешбеком. Виявилось, що виробнику легше зареєструватись в програмі, ніж продавцю, але за два тижні ми вирішили наявну проблему з налаштуванням чеків. Горді, що ми український виробник, і що наші покупці вже отримують національний кешбек від держави».
Запрошений спікер Андрій Шумяков, український підприємець, бізнес-коуч, сертифікований стратегічний фасилітатор і тренер із продажів, говорив про мотивацію, що впливає на працездатність та розвиток: «Багато людей знаходяться зараз в режимі 0 – «завмерли, пауза», люди хочуть перечекати. Якби всі українці зайшли в цей режим, то України вже не було б. Та є люди, завдяки яким Україна зараз існує. Це підприємці. Це люди, які купують генератори, підтримують команду, створюють нові продукти, виходять на нові ринки».
На другій панелі говорили про бізнес-історії успіху та можливості громад.
Павло Кузьменко, міський голова Охтирки: «Коли почалося повномасштабне вторгнення, я порівняв країну з людським організмом. Якщо б бралися моделі, що відбуваються в людському організмі, то кровоносна клітина, що несе кисень, то є кошти, а бізнес – це кістковий мозок або скелет, що формує опору, а також печінка, що справляється з будь-якими викликами. Сумщина сьогодні виконує дуже серйозну функцію – бар’єрну, не дає ворогу прорватися вглиб країни. Ми співпрацюємо з багатьма фондами. В перший рік для бізнесу не було підтримки від фондів, але потім ці програми з’явилися. Дякуйте один одному, просіть не для себе, а кому важче!»
Сергій Ятлов, співзасновник і засновник ТОВ «Карней», ТОВ «Лебединський деревообробний комбінат», ТОВ «Свіда», розповів про лебединське підприємство, яке пережило тяжкі хвилі розвитку своєї сталості, коли спочатку прийшов коронавірус, - вдалося знайти партнерів, повернути покупців, відновити об’єми. Через війну зупинились майже на рік. З 80 осіб персоналу залишилось 10, але ми вирішили зберегти виробництво. Люди згуртувались, не злякались, довірились та повірили. Хотів би дуже подякувати донорам. Перший грант отримали за програмою «єРобота». Створюємо консорціум. Працюємо з донорами, з ЄС, з Міністерством економіки. Друзі, ніколи не зупиняйтесь!»
Голова асоціації ГО «Асоціація фермерів та приватних землевласників Сумської області» Олександр Шафорост звернувся до організацій та влади, щоб приділили особливу увагу проблемам аграріїв Сумщини: «Ми щодня захищаємо наші інтереси. Дії направлені на те, щоб люди мали мотивацію залишатись та працювати. Останні два роки наша господарська діяльність працює в збиток. Тому треба шукати механізми підтримки та виживання. Через об’єднання в кооперативи, об’єднання в асоціацію, нам вдається відстоювати свої інтереси. Сумська область в лідерах по отриманню грантової допомоги».
Ольга Бересток, представник ТОВ «Імпекспромторг»: «Мабуть, для кожного підприємця, як і кожного українця, життя розділилось на «до» та «після». Велика подяка нашому керівництву, яке не опустило руки та знайшло силу розпочати все спочатку. Нам треба було відновити цех, придбати обладнання. Скептично ставились до отримання донорських коштів, але спробували. Вдячні Охтирській міській раді, що допомогла нам зробити перший крок. На сьогодні маємо вже два отримані гранти. Ми не хочемо стояти на місці, хочемо продовжувати розвиватись далі. Вдячні організаціям, що підтримали наш бізнес. Ми хочемо вийти на міжнародний рівень, залучити нових споживачів».
Запрошений спікер Олексій Літвінов, генеральний директор ГО «Інститут Громадської Експертизи» (Дніпро), акцентував увагу на тому, що шанс – це можливість для підготовленої людини. Навіть у складні часи є можливості, які варто використовувати! Тому Олексій закликав підприємців підготувати проєкти, які допоможуть їм оновити обладнання та впроваджувати новітні технології у свій бізнес. Кожний учасник форуму отримав посібник «Мій перший успішний проєкт», створений на основі реального досвіду та успішних практик. Цей посібник — дорожня карта, яка допоможе створити проєкти, здатні отримати підтримку від донорів.
В панелі № 3 «Можливості для розвитку бізнесу на території Сумщини», виступили представники донорських організацій, які надають підтримку Сумській області: Фонд «Партнерство за сильну Україну», ACTED, МОМ, Helvetas, Програма EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП, Програма U-LEAD with Europe/GIZ в Україні, JERU, FAO, DRC тощо.
Володимир Моісеєв, старший проєктний спеціаліст Фонду «Партнерство за сильну Україну», зазначив: «Наступний крок – реалізація другої фази нашого проєкту. Знаю, що у вас є потреба знати, коли і що буде відбуватися. Проєкти можуть закінчуватись, змінюватись, відкриватись. Хочу сказати, що у вас є асоціація «4Бізнес» - місцева організація, що була і буде тут. Вона тримає фокус на тому, що відбувається. Це місток, який допомагає прискорити імплементацію проєктів між донором та підприємцями. Якщо є бізнес-асоціації, то вони дають можливість швидко впроваджувати проєкти, притягують в регіон донорів та програми, які потрібні саме місцевим підприємцям. Вони можуть напрацьовувати проєкти. Швидко все реалізується, коли зрозумілі потреби. За короткий строк охопити велику кількість бізнесу можна лише завдяки підтримці бізнес-асоціацій, бо є зв’язки та напрацювання на місцях. Якщо в вашому місті немає такої асоціації, то створюйте її!».
Під час дискусії Володимир Моісеєв додав, що у донорів немає заготовлених меню для підприємців, необхідно самим проявляти ініціативу: «Хто не стукає, тому не відкривають. Хто не має плану дій, тому важко. Більше, чим ви розумієте, ніхто не розуміє. Треба об’єднуватись в асоціації, звертатись до міської ради. Тоді вас почують та до вас прийдуть!»
Наталія Червінська, старший технічний координатор із грошової допомоги та економічної безпеки ACTED, розповіла про програму в Сумській області, яка реалізується в рамках економічного відновлення: «Це зонально орієнтована програма з фокусом на конкретних громадах. На даний момент - Охтирська, Боромлянська та Тростянецька громади, які найбільше постраждали. Реалізуємо ми цю програму екстреної підтримки існування домогосподарств разом з БА «4Бізнес». Ми не фокусуємось тільки на сільському населенні. Розуміємо, що міське населення має менше можливостей підтримати життєдіяльність. Але надати гроші – це недостатньо. Щоб люди здійснювали діяльність, розвивалися, то їм потрібна інформаційна та консультаційна підтримка. Разом з «4Бізнес» надаємо комплексну підтримку, як в конкретних консультаціях за напрямком підприємництва, так і фінансові консультації, маркетингові, психологічна підтримка».
Богдан Мосунов, голова БА «4Бізнес», голова Ради підприємців при СОВА, розповів, що команда асоціації постійно думає над тим, що ще зробити: «Наші основні напрямки, по перше, – робити комфортні умови для відповідального бізнесу. І цей напрямок ми впроваджуємо разом з колегами, які об’єдналися на базі Національної платформи МСБ. Другий напрямок – залучення фінансових ресурсів для бізнесу. Більше 80 бізнесів вже отримали фінансування на розвиток власної справи. Більше 20 мільйонів гривень за нашою допомогою залучено до Сумської області. Війна нас об’єднала та змотивувала. Третій наш напрямок – проведення тренінгів, семінарів, нетворкінгів. Четвертий напрямок – хочемо допомогти бізнесу розслабитись, щоб віднайти внутрішні ресурси працювати, - це проведення ретритів та інших подібних заходів. Дякуємо всім донорам, які сьогодні допомагають відновлювати Сумщину! Дякуємо Фонду «Партнерство за сильну Україну», за підтримки якого проходить сьогоднішній форум. І, звісно, дякуємо нашим Збройним Силам України, без яких сьогоднішній день був би неможливим».
Модератором форуму виступила Тетяна Купрійчук, президент ГО «Ділові Українські Жінки» в Сумській області. Після проведення Форуму вона відмітила, що «надихнулась багатьма історіями відновлення саме бізнесів і допомогою донорських організацій, силою волі наших людей і вірою в відродження України. Дуже вдячна за участь і підтримку всім донорським організаціям, які приїхали до нас, та спікерам! Вдячна Бізнес асоціації «4Бізнес» за довіру в проведенні Форуму».
Цей проєкт відбувається за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну», який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії, Швеції та Естонії. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Бізнес асоціація «4Бізнес» і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.
Фонд «Партнерство за сильну Україну» (ФПСУ) – це донорська програма, що фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії, Швеції та Естонії. За спільної підтримки уряду України та урядів-партнерів Фонд реалізує проєкти, в першу чергу, на деокупованих і прифронтових територіях, спрямовані на посилення стійкості України перед лицем російської агресії. Метою ФПСУ є зміцнення спроможності українського уряду надавати місцевим громадам критично важливу підтримку в співпраці з громадянським суспільством, ЗМІ та приватним сектором.
Comments